top of page

שמן אורגנו


שמן האורגנו מופק מצמח הארגנו ומשתייך למשפחת הנענע והזעתר, גדל באזור הים התיכון, מערב ודרום אירופה. מדינות רבות כמו תורכיה יוון ועוד מפיקות את שמן האטרגנו ומיצאות אותו באיכות גבוה. שמן האורגנו ידוע בסגולותיו שמרפאות רבים מהבעיות הבריאותיות, הבולטים מהם וכפי שיפורט בהמשך, בעיות כיבה, בעיות נשימה ובעיות עור. [1][2]

יתרונות שמן האורגנו:

שמן אורגנו נחשב לאחד השמנים האתריים, בעל תכונות טיפוליות רבות, וכמה מחקרים הוכיחו כי הוא מכיל נוגדי חמצון חזקים, ומרכיבים אנטי מיקרוביאליים וחיידקים, ולכן, הוא שימושי בטיפול בדלקות ובמצבים בריאותיים אחרים. [3][4][5]

 • הורדת רמת הכולסטרול: נטילת שמנים אורגניים מסייעת בהורדת רמות הכולסטרול בדם, משום שהשמן מכיל תרכובות הנקראות קרוואקרול (Carvacrol), ומחקר שנעשה במשתוף עם 48 אנשים שסבלו מרמות גבוהות של כולסטרול בדם, שהקפידו על תכנית תזונה בריאה למטרת צמצום רמת הכולסטרול לעומת זאת, 32 אנשים אשר קיבלו שמן ארגנו, ובהשוואה אליהם נמצא כי שיעור הכולסטרול אצל אנשים שהשתמשו בשמן האורגנו פחות מאלו שהקפידו על תכנית הדיאטה.

 • שמירה על בריאות המעיים: בעיות בריאותיות רבות מתרחשות, כגון שלשולים ונפיחות, אשר עלולים להיגרם על ידי טפילים.שמן אוריגן משמש כדי למנוע את הסימפטומים האלה על ידי הגנה על דופן המעיים מפני נזק שנגרם על ידי טפילים.כך שהוא מגביל את ההסתננות של חיידקים אלה לתוך זרם הדם, ומקטין את מספר החיידקים במעי.

 • הקלה על הכאב: שמן האורגנו עוזר להקל על הכאב אודות לכך שהוא מכיל את מרכיבי ה- Carvacrol שיש להן השפעות דומות למשככי כאבים, בהתאם לכמות המינון שנלקח מהשמן.

 • ירידה במשקל: מחקרים הראו כי שמן אורגנו יכול לעזור להפחית את המשקל באמצעות האפשרות להקטין את היווצרות תאי השומן בגוף, בגלל כמה מן התרכובות הקיימות בו, אך עדיין נדרשים מחקרים נוספים כדי להוכיח את תפקידו באופן מובהק יותר, ואת השפעתו על המשקל.

 • טיפול בעששת השיניים: הבעיה של ריקבון השיניים עולה עם הזמן בגלל הצריכה הגבוהה של מזונות הפוגעים בהם, כגון: ממתקים, משקאות קלים. הזנחת הטיפול בשיניים גורם לדלקות חניכיים, ועקירות. שימוש בשמן אורגנו הוא אחת האופציות היעילות לטפל עששת; אודות לכך שהוא מכיל חומרים נוגדי חמצון ופטריות כגון פוליפנולים, פנולים ואחרים המונעים את התפתחותם של פתוגנים המביאים לבעיות אוראליות ודנטליות.

 • טיפול בהצטננות ושפעת: אודות לכך שהוא מכיל תרכובות המפחיתות את הגורמים של ההצטננות והשיעול. ניתן להוסיף את השמן לתרסיס האף, או לדלל עם מים, ולשתות.

 • טיפול בסינוסים: שמן אורגנו יכול לעזור לטפל בכמה הפרעות סינוסים, בשל תכונות אנטיבקטריאליות שהוא מכיל, אשר עשוי למנוע זיהום של בעיה זו הנגרמת על ידי חיידקים, פטריות, אבל עד כה, אין מספיק מחקרים כדי להוכיח את השפעתו, ואיך הוא פועל בהפחתת תנאים אלה. [6]

 • טיפול בגרון כואב: מחקרים הראו כי שמן אורגנו יכול להשפיע על דלקת גרון, שכן הוא מכיל תרכובות המקלות על זיהומים וחיידקיים ויראליים, וכן משפר את ההשפעה של אריתרומיצין שהוא למעשה אנטיבקטריאלי. [7]

 • מניעת סרטן: שמן אורגנו יכול להיות בעל השפעה אנטי סרטנית ועשוי לסייע בהפחתת הסיכון לסרטן השד אצל נשים, בין אם על ידי האטה או מניעת התפתחות המחלה, ויכול גם למלא תפקיד בריסון רמות הסוכר אצל חולי הסכרת מסוג 2 בדיוק כמו ההשפעה של תרופות מסוימות. [8]

תופעות לוואי של שמן אוריגנו

אוריגן נחשב לשמן בטוח למדי, ובטוח כאשר משתמשים בו כראוי, במינונים נכונים או כאשר הוא נצרך בכמויות הרגילות כפי שהוא נמצא בסוגי המזון השונים, אך שימוש במינונים גבוהים, גורם לאלרגיות מסוימות, תופעות לוואי, מהם: [9] [10] [11]

 • רגישות.

 • הפרעות דימום.

 • להפחית את רמות הסוכר בדם.

 • בחילות והקאות.

 • פצעים בעור.

 • התכווצויות הרחם או הפלה.

 • עיניים רגישות.

 • היפראקטיביות מרכזית.

 • הפרעות קיבה.

מקורות:

1.↑ "Oregano", www.medlineplus.gov,9-6-2018، Retrieved 11-4-2019. Edited.

2.↑ Jon Johnson (16-1-2019), "What are the benefits of oregano oil?"، www.medicalnewstoday.com, Retrieved 11-4-2019. Edited.

3.↑ Cathy Wong (14-3-2019), "Health Benefits of Oregano Oil"، www.verywellhealth.com, Retrieved 11-4-2019. Edited.

4.↑ Alexandra Rowles (16-6-2017), "9 Benefits and Uses of Oregano Oil"، www.healthline.com, Retrieved 11-4-2019. Edited.

5.↑ Sneha Sewlani (9-12-2016), "Health Benefits of Oregano"، www.medindia.net, Retrieved 11-4-2019. Edited.

6.↑ James (21-7-2017), "Oil of oregano: Can it treat sinusitis?"، www.mayoclinic.org, Retrieved 11-4-2019. Edited.

7. Merry FRCPI (21-8-2018), "Does oregano oil have health benefits? The research reviewed."، www.healthybutsmart.com, Retrieved 11-4-2019. Edited.

8.↑ Joseph Nordqvist (11-12-2017), "What are the health benefits of oregano?"، www.medicalnewstoday.com, Retrieved 11-4-2019. Edited.

9.↑ "OREGANO", www.rxlist.com, Retrieved 11-4-2019. Edited.

10.↑ "OREGANO", www.webmd.com, Retrieved 11-4-2019. Edited.

11.↑ Corey Whelan (17-1-2018), "Oregano Oil Side Effects"، www.healthline.com, Retrieved 11-4-2019. Edited.

הערה: המידע בכתבה לא מהווה תחליף לרופא, ואף מומלץ בכל צעד להתייעץ עם רופא מוסמך

bottom of page