top of page

שמן שקדים מריםהשקדים הם זן מוכר ונפוץ של אגוזים וישנם שני סוגי שקדים, לפי סוג העץ:

 1. שקדים מרים.

 2. שקדים מתוקים.

שקדים מתוקים נחשבים כשקדים שלא מכילים תרכובות רעילות, בעוד ששקדים מרים מכילים תרכובות רעילות.

כיום יש הרבה שימושים לשמנים טבעיים שונים, ושמן השקדים המרים (Bitter Almond Oil) נמנה על השמנים הטבעיים הפופולאריים ביותר בשימושים קוסמטיים ובריאותיים.

שמן שקדים מרים מופק מפירות עץ השקד המר, המקור של העץ הזה הוא איראן, ועד שהתפשט לאזורים למערב אסיה, צפון אפריקה, ובמיוחד טורקיה, מצרים, תוניסיה, מרוקו וספרד.

על אף שקשה להבדיל בין הפירות של שקדים מתוקים ושקדים מרים, הפירות של שקדים מרים רחבים וקצרים מהפירות של שקדים מתוקים, כמו כן, גם יש הבדל בין שמן שקדים מרים ושמן שקדים מתוקים. למרות ששני סוגי השמנים המופקים משני הזנים רעילים מאוד, ולמרות ששמן שקדים מרים נחשב לרעיל יותר, הוא יותר נפוץ לשימוש [٢].

שמן שקדים מרים מכיל: 50% מרכיבים בסיסים שנכללים במרכיבים Benzaldehyde, Hydrocyanic acid, Glycoside Amygdalin

 • אמיגדלין), בעוד שחומצות שומן ועוד רכיבים מהווים 50%. ממרכיבי שמן שקדים מרים: ויטמין E, חלבון, אבץ, אשלגן ועוד המון ויטמינים ומינרלים חיוניים.

ראוי לציין כי שמן שקדים מרים מכיל חומרים רעילים שמזיקים לגוף ולכן השימוש בו נעשה בזהירות רבה, ומוגבל לשימוש חיצוני בלבד.הפקת שמן שקדים מרים נעשים על ידי הסרת הקליפה החיצונית וסחיטת גרעיני השקדים, ולאחר מכן בתהליך ארוך מזקקים את האבקה ומחלצים את השמן שמכיל עדיין את מרכיב ה-hydrocyanic, שנחשב לאחד המרכיבים הרעילים והקטלניים, ולכן העוסקים במלכה מחממים את השמן כדי להיפטר ממרכיב רעיל זה. יש לציין שמדינות רבות אוסרות את השימוש בשמן שקדים מרים.

למרות הרעילות של שמן שקדים מרים אלא, יש גם המון יתרונות בשימוש נכון. שמן שקדים מכיל תכונות טיפוליות רבות אם השתמשנו בו ביעילות ולפי הוראות. נציין כי הכי חשוב זה היכולת להילחם בדלקות וזיהומי חיידקים מכל הסוגים, כגון חיידקים, וירוסים, פטריות.


יעילות זמן שקדים מרים לפנים ולעור:

שמן שקדים מרים בשימוש חיצוני יכול להסב תועלת רבה לפנים ולעור.

 • שימוש בשמן שקדים מרים מעניק לעור רעננות , חיוניות ורכות. כך ששמן שקדים מרים מזין את העור וגורם ללחות בתאי העור עצמם,ומעניק את המראה השלו והרענן. אופן השימוש: עדיף אחרי מקלחת, כדי להגביר את רמת ספיגות השמן בעור.יש לחמם את השמן קצת ולמרוח תוך כדי עיסוי על עור הפנים.

 • לשמן שקדים מרים יש ריח הדומה לריח של אגוזים שחלק מאוד גדול מהאנשים מחבב את הריח שלו, וחלק אחר שמוסיף כל סוג של בושם כדי לשנות את הריח של השמן.

 • בשל ששמן שקדים מכיל כמות מספקת של ויטמין E, שהוא יעיל נגד חמצון ונכנס בהרבה תכשירי קוסמטיקה וטיפוח עור, אז השימוש בשמן שקדים מגן על העור מפני נזק חמצוני ונזק מחשיפה לאור השמש.

 • שמן שקדים מסייע בקלות בלהיפטר מכל לכלוך ושאריות עור מת שנמצאים בפתחים הקטנים שהעור מהם נושם ובשורשי השערות.

 • שמן שקדים מרים מועיל בלמנוע פצעי בגרות, אקנה, פצעונים שחורים.

 • שימוש נוסף בשמן שקדים מרים הוא בהסרת שאריות האיפור ומוצרי הקוסמטיקה מהפנים, ובמיוחד מן האזורים הסמוכים לעין. אופן השימוש: שופכים כמות קטנה מהשמן על פיסת כותנה ומעבירים בעדינות על האזור הדרוש לניקוי, משאירים למשך כשתי דקות ולאחר מכן לנגב את העור בעדינות.

 • ניתן להשתמש בשמן שקדים מרים לצמצום עיגולים כהים סביב העיניים, כך שמעסים בעזרת השמן את האזור סביב העין כל יום לפני שינה למשך שבועיים, ותוצאות רואים מיד.

 • משמש לטיפול בזיהומים פטרייתיים וזיהומים חיידקיים של העור. הרבה נשים משתמשות בשמן שקדים מרים להבהרת העור על סמך שהוא עוזר להסיר כתמים כהים וסימני כוויות שמש,פיגמנטציה ומפחית את האדמומיות של העור.

 • ניתן להשתמש בו במקרים של אקזמה ופסוריאזיס כך שמהווה קרם לחות יעיל לעור ומסייע להקל על הגרד במחלות העור.

 • כיצד להשתמש בשמן שקדים מרים ?, יש להוסיף טיפה אחת משמן שקדים מרים ל 30 מ"ל מאחד השמנים שמשתמשים בהם בבית, ואפשר להוסיף גם לקרם שאת משתמשת בו. נשים בהיריון וילידים אסור להשתמש בו.

 1. ↑ "BITTER ALMOND", WebMD, Retrieved 13-6-2016

 2. ^ a b c "Health Benefits of Bitter Almond Essential Oil", Organic Facts, Retrieved 13-6-2016.

 3. ↑ " Bitter almond oil information", Essential Oils, Retrieved 13-6-2016.

 4. ↑ Sierra Bright (24-6-2015), "12 Benefits Of Sweet Almond Oil For Beautiful Skin & Hair & Improved Health"، Natural Living Ideas, Retrieved 13-6-2016.

 5. ↑ "Bitter Almond Oil", hwaairfan, Retrieved 13-6-2016

bottom of page